Procesele cu CJ, strămutate în alt județ
![](https://gorjtv.ro/wp-content/uploads/2024/01/prefect-3-780x470.jpg)
Prefectul de Gorj cere ca procesele cu Consiliul Județean să se judece în alte județe din țară. Iulian Popescu vrea ca acestea să fie strămutate pentru a nu exista niciun fel de suspiciune în soluționarea lor. Trimsul Guvernului în teritoriu a și motivat de ce îți doreste acest lucru: Mulți judecători din Tribunalul Gorj au soțiile angajate în Consiliul Județean.
Președintele Consiliului Județean Gorj a refuzat controlul trimis de prefect în urmă cu câteva săptămâni, drept urmare a fost sancționat cu o amendă de 5000 de lei de către Prefectura Gorj. Cosmin Popescu a contestat în instanță ordinul de control emis de prefectură, dar și amenda aplicată. Pentru a nu exista niciun fel de suspicine, prefectul a cerut strămutarea proceselor în alte zone din țară.
Iulian Popescu este sigur că va câștiga în instanță pentru că verificările la Consilului Județean Gorj sunt unele perfect legale.
https://youtu.be/G9nnH1iTGCM