Minerii și energeticienii au protestat, ieri, în Piața Prefecturii
![](https://gorjtv.ro/wp-content/uploads/2023/06/WhatsApp-Image-2023-06-16-at-12.22.09-1.jpeg)
Sute de mineri și energeticieni au protestat, ieri, în Piața Prefecturii din municipiul Târgu Jiu. În continuare oamenii cer aplicarea legii 197, lege care le permite celor ce și-au desfășurat activitatea în condiții dificile de muncă să se pensioneze cu 13 ani mai devreme. Se anunță proteste inclusiv în zilele de 22, respectiv 29 iunie, în intervalul orar 16:00 – 18:00.
Vizita președintelui Casei Naționale de Pensii Publice, Daniel Baciu, nu a liniștit spiritele. Acesta a vorbit despre o anumită “armonizare” a legii, necesară pentru aplicarea acesteia. Nerăbdători, minerii și energeticienii i-au cerut socoteală și noului prefect al județului Gorj, Iulian Popescu, întrucât lungul șir de promisiuni le-a ajuns până peste cap. Din moment ce s-a stabilit că legea este bună, oamenii nu își doresc altceva decât să o vadă aplicată. Întrebarea care se regăsește pe buzele tuturor este “Când?”.
Manu Tomescu, Vicepreședinte Sindicatul "Energia Rovinari"