Actualitate
Premieră pentru energia pe cărbune
![](https://gorjtv.ro/wp-content/uploads/2017/06/sorin-boza-gorj-tv-09-05-1.jpg)
Pentru prima dată în istorie, Complexul Energetic Oltenia a depășit Hidroelectrica la producția de energie. Cărbunele a asigurat aproximativ 30 % din producția de la nivel național. Față de anii trecuți, creșterea este mare, fiind pentru prima dată când cărbunele depășește energia produsă de hidrocentrale, după cum a explicat Sorin Boza, managerul CEO, pentru Gorj TV.