Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
ActualitateSocialUltima ora

Administrația locală în colaps?

Primăriile rămân fără angajați. Măsurile anunțate de guvernanți nu fac altceva decât să adâncească criza de personal din UAT-uri. Fără sporuri și cu salarii mici, aleșii locali spun că posturile din primării vor rămâne neocupate. Nicușor Dan, președintele României, a precizat că este pusă în discuție o restructurare la nivelul UAT-urilor și Consiliilor Județene. Practic, vor fi limitări în ceea ce priveşte activitatea concretă a celor două instituții, iar organigaramele ar putea fi modificate: de exemplu, un număr maxim de angajaţi raportat la numărul de locuitori.

Sorin Bucurescu se teme că după valul de pensionări va rămâne fără funcționari în primărie.

Cât despre reorganizarea teritorială, Sorin Bucurescu este convins de faptul că nu se va pune în practică.

Sorin Bucurescu spune că ar trebui redus și numărul consilierilor locali că nu fac altceva decât să vină la ședință, să ridice mâna și să încaseze indemnizații.

O altă măsură pentru reducerea cheltuielilor statului, propusă de Sorin Bucurescu, ar fi cei din consiliile locale sau județene să nu mai fie remunerați.

 

Articole similare

Back to top button