Biserica sfințită de Mitropolitul Olteniei
![](https://gorjtv.ro/wp-content/uploads/2024/05/WhatsApp-Image-2024-05-21-at-16.30.19-780x470.jpeg)
S-a sfințit biserica din cartierul Plopilor! Sute de persoane au participat la slujba de sfințire a lăcașului de cult ridicat în cartierul Plopilor din municipiul Târgu Jiu. La slujba de oficiere a participat Înaltpreasfințitul Arhiepiscop Irineu Mitropolitul Olteniei.
Mitropolitul Olteniei a oficiat slujba de sfințire a Bisericii Parohiei Sfântului Ierarh Nifon, lăcaș de cult ridicat în cartierul Plopilor din municipiul Târgu Jiu. La slujba de sfințire a bisericii au participat sute de persoane, dar și autoritățile locale, în frunte cu primarul Municipiului Târgu Jiu.
Oamenii prezenți au venit pentru a se ruga, dar și pentru a îl vedea pe Mitropolitul Olteniei.
Slujba va fi săvârșită de Înaltpresfințitul Irineu Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, alături de un sobor de preoți și diaconi. Potrivit tradiției, fiecare credincios a avut posibilitatea de a intra în Sfântul Altar pentru a se închina.