ActualitateSliderSocialUltima ora
Elevii vor primi o nouă bursă școlară
![Elevii vor primi o nouă bursă școlară](https://gorjtv.ro/wp-content/uploads/2024/05/bursa-de-rezilienta-780x470.jpg)
Elevii vor primi o nouă bursă școlară. Începând cu anul școlar viitor, elevii vor primi bursa de reziliență, în valoare de 300 de lei pe lună. Ligia Deca, ministrul Educației, a declarat că bursa de reziliență o vor primi elevii care au media generală cel puțin șapte pentru a-i stimula la învățătură.
Elevii claselor gimnaziale și de liceu vor beneficia de o nouă bursă. Bursa de reziliență, care se va acorda elevilor cu media cel puțin șapte.
De bursa de reziliență vor beneficia și elevii cu afecțiuni oncologice sau cronice, școlarizați pentru o perioadă mai mare de 4 săptămâni în cadrul așa-numitei școli din spital sau la domiciliu.