ActualitateCulturaSănătateSliderSocialSportUltima ora

România ocupă locul 4 la CE de la Rimini

Romania ocupă locul 4 la CE de gimnastica

Echipa feminină de gimnastică a României încheie Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Rimini pe locul 4 la senioare și 8 la junioare, în finalele echipe.

Echipa de senioare formată din Sabrina Maneca Voinea (dublu medaliată cu argint în finalele la sol și bârnă), Ana Maria Bărbosu (locul 4 la sărituri), Amalia Ghigoarță și Lilia Cosman (locul 4 la bârnă) a evoluat pentru medalia de bronz, iar România s-a clasat pe locul 4, cu 156.397 puncte.

Junioarele au terminat competiția pe echipe pe locul al 8-lea, cu 142.063 puncte, iar în finalele pe aparate, Anamaria Mihăescu s-a clasat pe locul 8 la sărituri cu 12.566 (12.800/12.333) și pe locul 6 la bârnă (11.566), în timp ce Alexia Blănaru a ocupat locul 8 la bârnă (10.566).

Participarea la CE de la Rimini reprezintă o etapă importantă pentru gimnastele tricolore.