Ziua Mondială a Apei, marcată de UCB
![](https://gorjtv.ro/wp-content/uploads/2022/07/apa-dozator-2.jpg)
Facultatea de Inginerie, din cadrul Universității „Constantin Brâncuși” din Târgu Jiu, în parteneriat cu Colegiul Tehnic ,,General Gheorghe Magheru”, Liceul Tehnologic nr.2 din Târgu Jiu și Crucea Roșie Română- Filiala Gorj, vor organiza vineri, 22 martie 2024, cu ocazia celebrării Zilei Mondiale a Apei, o acțiune de ecologizare. Astfel, studenții programuluide studii universitare de licență Managementul Energiei, ai programului de studii universitare de masterat Thnologii avansate de producerea energiei, precum și elevii claselor de Protectie a mediului vor aduce în atenția opiniei publice problemele legate de necesitatea protejării cantitative și calitative a apelor. Totodată, se urmărește familiarizarea participanților cu realele provocări de mediu care apar în funcționarea unui obiectiv hidroenergetic, mai ales în contextul schimbărilor impuse după integrarea în Uniunea Europeană.