Nu vor alianță la Gorj
![](https://gorjtv.ro/wp-content/uploads/2024/02/iordache-si-weber-1024x1024-1-780x470.jpg)
Deși liderii de la centru au dat undă verde președinților de filiale să facă alianțe în teritoriu, acest lucru nu se va întâmpla la Gorj. Partidul Național Liberal a precizat că nu ar putea să stabilească anumiți candidați comuni cu PSD la primării sau la Consiliul Județean. Gabriela Târsu, secretarul general al PNL Gorj, a declarat că liberalii nu au găsit până acum o cale de mijloc pentru a colabora cu PSD și nu o vor face nici de acum înainte.
Gabriela Târsu, secretarul general al PNL Gorj, a declarat că nu se pune problema de un candidat comun PNL-PSD la alegerile locale.
În schimb cei de la USR Gorj cred că între cele două partide există deja o înțelegere.
Și președintele PMP Gorj, Nicolae Davițoiu, este de părere că liderii celor două partide se pot înțelege în privința candidaților și la Gorj.
Președintele PNL Gorj, Ion Iordache, a declarat că a încercat în repetate rânduri să discutate cu președintele PSD Gorj, Mihai Weber, pentru a ajunge la o înțelegere în beneficiul cetățenilor, însă liderul social democraților nu a dat curs discuțiilor.
https://youtu.be/OGhqhxUN8Gg