”Prefectul a respectat legea”
![](https://gorjtv.ro/wp-content/uploads/2022/12/cotojman-390x220-1.jpg)
”De la Revoluție nu s-a mai întâmplat ca un prefect să amendeze Consiliul Județean.” O spune Liviu Cotojman, vicepreședintele Partidului Național Liberal Gorj care îl felicită pe Iulian Popescu pentru că a procedat conform legii și a îndrăznit să ceară un control într-o instituție care nu a mai fost controlată de peste 30 de ani. În schimb, Cotojman critică atitudinea pe care Cosmin Popescu a avut-o în urma verificărilor dispuse în instituția pe care o conduce.Cosmin Popescu, președintele CJ Gorj a fost amendat cu 5.000 de lei pentru că nu a permis Corpului de Control al prefectului să efectueze un control în instituția pe care o conduce. Vicepreședintele PNL Gorj, Liviu Cotojman, spune că prefectul este îndreptățit să ceară astfel de controale.Cotojman spune că prefectul Iulian Popescu nu a făcut altceva decât să respecte legea. În același timp, vicepreședintele PNL Gorj critică atitudinea pe care Cosmin Popescu a avut-o.Cosmin Popescu, președintele Consiliului Județean Gorj, a declarat că va contesta amenda pe care a primit-o.