Importanța zilei de 24 ianuarie
![](https://gorjtv.ro/wp-content/uploads/2024/01/4782e61929e852d1cbbbbebe70425508.jpg)
Această zi marchează un pas esențial în drumul către formarea statului național unitar român, reunind Moldova și Țara Românească sub conducerea domnitorului Alexandru Ioan Cuza. Astăzi, s-au împlinit 165 de ani de la acest eveniment istoric, care aduce în prim-plan nu doar amintirea unui moment crucial, ci și reflectarea asupra consecințelor și semnificației durabile pe care le-a avut asupra țării. Data de 24 ianuarie a rămas în istorie drept ziua în care s-a înfăptuit Mica Unire sau Unirea Principatelor Române, în timpul domniei lui Alexandru Ioan Cuza. A fost primul pas important în formarea teritoriului României de azi, următorul eveniment având loc la 1 decembrie 1918, când a fost înfăptuită Marea Unire. Un important om istoric vorbește despre acest eveniment care a marcat istoria Romaniei. O lecție de istorie despre importanța zilei de astăzi ne va oferi chiar în această seară, la ora 20.00, la emisiunea Dialog Deschis, istoricul și totodată Vicepreședintele Consiliului Județean, Gheorghe Nichifor.