Ultima ora
Grigore Jianu, pus în funcția de administrator public
![](https://gorjtv.ro/wp-content/uploads/2023/09/jianu-1.jpg.webp)
Grigore Jianu, fost secretar al Primăriei Târgu Jiu, confirmat de instanță lucrător al Securității, va ocupa postul de administrator public în primărie. Edilul Marcel Romanescu l-a numit în funcție și i-a delegat deja și o parte din atribuțiile de primar.
Marcel Romanescu a decis să-l păstreze pe Jianu în primărie deși instanța a hotărât că este lucrător al Securității. Romanescu declară că a luat o decizie corectă și că este legal ca Jianu să ocupe funcția de administrator public.
Cu data de 1 octombrie, Jianu va ocupa funcția de administrator public al municipiului Târgu Jiu, loc rămas vacant dupa plecarea Ramonei Nodea.