ActualitateCulturaSliderSocialUltima ora
Expoziție de pictură închinată Zilei Naționale “Constantin Brâncuși”
![](https://gorjtv.ro/wp-content/uploads/2023/02/WhatsApp-Image-2023-02-16-at-16.51.03.jpeg)
Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Gorj a organizat astăzi, 16 februarie, la sala “Florin Isuf” a instituției, vernisarea expoziției de pictură închinată Zilei Naționale “Constantin Brâncuși”. Evenimentul omagiază împlinirea a 147 de ani de la nașterea sculptorului din Hobița. Expun în Târgu Jiu, orașul natal al marelui sculptor Emil Pieloiu și Florin Safta.