SliderSocialUltima ora
Prefect: Se vede efectul vaccinărilor
A început să se simtă efectul vaccinărilor din ultima perioadă, spune prefectul de Gorj, Marcel Iacobescu. În spitale, numărul pacienților este mai mic, deși presiune se simte în continuare la ATI, acolo unde rar este câte un loc liber. Azi, de exemplu, în Spitalul Județean de la Târgu Jiu, era disponibil un singur loc, pentru pacienții în stare gravă, care au nevoie de terapie intensivă.
Marcel Iacobescu spune că, odată cu scăderea numărului de pacienți, speră ca și criza de oxigen din spitale să se rezolve.
1.372 de gorjeni sunt confirmați pozitiv cu Covid, ceea ce înseamnă o rată de 3,90 cazuri la mia de locuitori.