ActualitateUltima ora
Eroina de la Jiu, comemorată
![](https://gorjtv.ro/wp-content/uploads/2018/08/vlcsnap-2018-08-22-17h12m35s915.png)
Eroina de la Jiu a fost comemorată astăzi, la Târgu Jiu. Autorităţile locale şi judeţene au organizat o amplă manifestare, în Piaţa Prefecturii. Comemorarea a debutat cu un semnal de trompeţi, urmat de un moment de reculegere în memoria Ecaterinei Teodoroiu. Oficialităţile au rostit alocuţiuni şi s-a intonat Imnul de Stat. De asemenea, târgujienii au avut ocazia să asiste la un spectacol ce a pus în scenă viața eroinei de la Târgu Jiu.