ActualitateUltima ora
Primarii de la Samarineşti și Stoina, pe făraș
![](https://gorjtv.ro/wp-content/uploads/2018/05/ioana-buse.jpg)
Instituția Prefectului Județului Gorj așteaptă referatele secretarilor Primăriilor Stoina și Samarinești pentru a emite deciziile de încetare a mandatelor primarilor celor două localități. O sentință definitivă a Curții de Apel Craiova îi interzice primăriței comunei Stoina, Ioana Bușe, să își mai desfășoare activitatea în fruntea comunității. De asemenea, primarul comunei Samarinești a pierdut procesul cu Agenția Națională de Integritate care l-a declarat incompatibil. Ambii primari sunt membri PSD.