Cultura
Ia, sărbătorită de Sânziene
![](https://gorjtv.ro/wp-content/uploads/2017/06/romania-autentica.jpg)
Mâine, ne vom întoarce la tradiție. În județul Gorj, va fi organizat Festivalul RomânIA Autentică. Nume mari ale muzicii populare românești vor urca pe scena de la Hobița pentru a celebra costumul popular și ia tradițională, pe care, organizatorii Festivalului, vor să o vadă în patrimoniul UNESCO. Nu vor lipsi așadar spectacolele de muzică populară și nici jocul.