Unii cu excendent, alții cu conturile aproape goale

Primarii din Gorj strâng cureaua și așteaptă alte rectificări bugetare pentru că banii din conturi abia ajung de salarizare. Deși unele primării au înregistrat excedente bugetare uriașe, aleșii locali spun că și așa se descurcă greu cu banii și se văd obligați să sisteze sau să amâne unele invesții.
Unele primării au primit zero lei de la Consililul Județean Gorj, iar altele mai puțin decât se așteptau. În aceste condiții, primarii trebuie să facă economii până la următoarea rectificare bugetară. Primarul din Săcelu speră că până la finalul anului să se rezolve problema financiară pentru ca administrațiile publice locale să nu aibă probleme cu funcționarea.
În schimb, primăria Bumbești Jiu are un excendent bugetar uriaș, respectiv 300 de miliarde de lei vechi. Constantin Bobaru spune că a preconizat că vor veni vremuri grele și a pus bani deoparte pentru ca investițiile să nu fie puse în pericol, iar angajații să-și primească drepturile cuvenite.
Cu toate că are bani în conturi, primarul din Bumbești Jiu spune că bugetul este unul de austeritate.
Primarii care au puțini bani în conturi susțin că vor amâna proiectele până când vor primi fondurile necesare.