Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
ActualitateSocialUltima ora

Turburea, comuna cu 500 de cireși la poartă

Inițiativă inedită a primarului din Turburea. Ion Bârcă a plantat peste 500 de cireși pe marginea drumului principal. Pentru a duce la bun sfârșit acest demers, administrația locală a obținut în prealabil aprobarea Consiliului Județean Gorj, astfel încât terenul dintre șanțuri și gardurile gospodăriilor să revină oficial în administrarea primăriei. Ulterior, au fost refăcute acostamentele, pregătit terenul și plantați puieți de cireș. Primarul spune că oamenii au fost încântați de inițiativă și au spus că pe lângă frumusețea și umbra oferite de copaci, vor putea în câțiva ani să se bucure și de fructe gustoase direct din fața curților.

Ion Bârcă a precizat că pe drumul județean care străbate localitatea pomii erau îmbătrâniți și a luat decizia de a-i înlocui cu cireși.

Primarul din Turburea a declarat că oamenii au fost încântați de această inițiativă.

Primăria Turburea intenționează să extindă această inițiativă și pe alte segmente de drum din localitate.

Articole similare

Back to top button