Problema câinilor fără stăpân, greu de gestionat
Problema câinilor fără stăpân rămâne o provocare majoră în județul Gorj, iar autoritățile locale sunt depășite de amploarea fenomenului. Deși mai mulți primari au implementat campanii de sterilizare și microcipare, numărul patrupedelor fără stăpân continuă să crească alarmant. Aceștia susțin că, în ciuda eforturilor depuse, nu pot ține sub control această explozie a populației canine, iar problema devine tot mai dificil de gestionat.
Județul Gorj se confruntă cu o criză tot mai mare legată de câinii fără stăpân, iar autoritățile locale sunt în fața unui fenomen dificil de gestionat. În ciuda eforturilor considerabile depuse de mai mulți primari, care au lansat campanii de sterilizare și microcipare pentru a limita înmulțirea patrupedelor, numărul câinilor vagabonzi crește alarmant.
Primarul din Bumbești Jiu afirmă că problema câinilor fără stăpâni este una generală, imposibil de rezolvat cu măsurile actuale și că autoritățile locale nu pot scăpa de acest fenomen în expansiune.
Câinii fără stăpâni au devenit o prezență constantă pe străzi, iar autoritățile se află în fața unei bătălii care pare imposibil să o câștige fără o implicare mai mare din partea comunității.