Guvernul face a doua rectificare. Vezi unde se duc banii….

Guvernul României finalizează în această săptămână a doua rectificare bugetară, iar surse citate de STIRIPESURSE.RO vorbesc despre o alocare suplimentară de aproximativ 3,8 miliarde de lei. Cea mai mare parte din bani merge către sănătate și transporturi.
Circa 2,3 miliarde de lei vor fi direcționate către Casa Națională de Asigurări de Sănătate. Fondurile sunt necesare pentru acoperirea plăților urgente și pentru continuarea programelor din sistemul medical, aflat sub presiune în ultimele luni.
Un alt domeniu important care primește finanțare este Ministerul Transporturilor, care ar urma să beneficieze de aproximativ 800 de milioane de lei. Surse guvernamentale susțin că banii vor fi folosiți în principal pentru plata datoriilor acumulate.
În paralel, Guvernul continuă reorganizarea companiilor de stat. Conform acelorași surse, CFR Marfă va fi lichidată până la finalul anului, din cauza datoriilor istorice.


