Gorjul, pe ultimul loc la tranzacțiile imobiliare

Prețuri mari, tranzacții puține. Așa ar putea fi catalogat județul Gorj, care se află la coada clasamentului în ceea ce privește tranzacțiile imobiliare. Anul trecut, în județ s-au vândut foarte puține locuințe. Multe dintre casele, apartamentele sau garsonierele scoase la vânzare au preţuri supraevaluate, aşa că gorjenii nu se înghesuie să devină proprietari.
Pe parcursul anului trecut s-au vândut mai puține imobile decât anul precedent, arată datele Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară. Directorul OCPI Gorj a precizat că județul nostru este plasat pe ultimul loc la tranzacțiile imobiliare.
În topul clasamentului în privința numărului de tranzacții este capitala, iar pe locul doi în clasamentul național este ocupat de Ilfov. În București au fost înregistrate, în februarie 2025, 9.945 de imobile vândute, în Ilfov 3.616, iar în Constanța 2.908. Județele cu cele mai puține imobile vândute în aceeași perioadă sunt Teleorman 57, Ialomița 155 și Giurgiu 268.