Gorj: 600 de animale au fost sterilizate

,,În perioada 9–11 mai 2025, s-a desfășurat campania gratuită de sterilizare pentru câini și pisici cu stăpân, organizată la Adăpostul Public Canin din Rovinari.
În cele trei zile de acțiune au fost sterilizate 252 de animale, provenind din localitățile Rovinari, Bălteni, Urdari și Fărcășești.
Campania a fost organizată de Asociația Freundeskreis Brunopet e.V., în parteneriat cu Animus Vet, Primăria Orașului Rovinari, Serviciile Publice Locale Rovinari SRL și Serviciul pentru Protecția Animalelor aflate în pericol din cadrul Consiliului Județean Gorj.
Consiliul Județean Gorj a asigurat gratuit transportul animalelor din toate cele patru localități implicate, facilitând astfel accesul cetățenilor la această campanie de responsabilizare și protecție a animalelor.
Acțiunea a inclus nu doar sterilizarea, ci și vaccinarea antirabică și microciparea animalelor, oferite de asemenea gratuit.
De la debutul primei campanii de sterilizare în localitatea Alimpești și până astăzi, într-un interval de aproximativ o lună, au fost sterilizați circa 600 de câini cu stăpân.
Mulțumim tuturor cetățenilor care au ales să se implice, precum și echipelor de medici veterinari și voluntarilor care au făcut posibilă această campanie.
Prin efortul comun, contribuim la reducerea abandonului și la crearea unor comunități mai sigure și mai responsabile.”, au transmis reprezentanții Serviciului pentru Protecția Animalelor din cadrul CJ Gorj.