Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
ActualitateCulturaPoliticaSănătateSliderSocialUltima ora

Festivalul Trashumanței, înregistrat la OSIM

Festivalul Transhumanței în Parâng a fost oficial înregistrat la O.S.I.M., devenind un brand protejat care va pune în valoare una dintre cele mai vechi tradiții ale României. Începând din acest an, autoritățile locale din Novaci vor organiza prima ediție oficială a acestui festival, un eveniment de mare importanță pentru păstrarea și promovarea identității păstorești.

Transhumanța, vechiul obicei al păstorilor de a muta turmele între pășunile de vară și cele de iarnă, este tot mai rar întâlnit astăzi. Pentru a păstra această tradiție, Novaciul organizează prima ediție a Festivalului Transhumanței la sfârșitul lunii august. Evenimentul aduce în prim-plan acest obicei străvechi, oferindu-i recunoașterea meritată și asigurându-se că va fi transmis generațiilor viitoare.

Elena Basarbă subliniază că scopul principal este dezvoltarea și promovarea transhumanței, un obicei străvechi care nu trebuie lăsat să dispară.

Prima ediție oficială a Festivalului Transhumanței în Parâng marchează începutul unei noi etape pentru această tradiție străveche.

Articole similare

Back to top button