Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
ActualitateSliderSocialSportUltima ora

David Popovici, campion olimpic la înot

Chiar de ziua Imnului Național, David Popovici a adus bucurie României: a câștigat medalia de aur la 200 de metri, la Jocurile Olimpice de la Paris. La nici 20 de ani a devenit astfel primul campion olimpic al natației masculine din România.

Născut în București, la 15 septembrie 2000, David Popovici a început înotul la vârsta de patru ani la recomandarea unui medic ortoped pentru a corecta scolioza aflata în stadiul incipient. La 9 ani, acesta a început să se antreneze la Aqua Team București, cu Adrian Rădulescu, fost înotător, doctor de performanță atletică, specializat în înot. În anul 2022, David a devenit campion mondial și european la 100 de metri și la 200 de metri în stil liber.

Prin performanța de seara trecută, Popovici a adus a 91-a medalie de aur pentru România în istoria participării țării la Jocurile Olimpice de la Paris. Cursa fabuloasă a lui David va rămâne în istoria sportului românesc.

Românul David Popovici a câștigat finala probei de 200 de metri liber, revenind fantastic în ultimii 50 de metri și a câștigat la o diferență de 0.02 secunde, față de britanicul Matthew Richards. Podiumul a fost completat de americanul Luke Hubson.