Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
ActualitateSliderUltima ora

Datorii uriașe pun în pericol căldura din Motru

Locuitorii municipiului Motru ar putea începe sezonul rece fără căldură în apartamente. Conducerea SC UATAA Motru SA trage un semnal de alarmă: lipsa banilor riscă să blocheze achiziția cărbunelui necesar pentru producerea agentului termic.

„SC UATAA Motru SA aduce la cunoștința tuturor utilizatorilor serviciilor noastre că, pentru asigurarea continuității furnizării agentului termic pe perioada sezonului rece 2025–2026, plata datoriilor restante este strict necesară și urgentă.

La data de 31 octombrie 2025, datoria totală a Asociațiilor de Proprietari față de SC UATAA Motru SA se ridică la 14.178.950,24 lei, în timp ce încasările în luna octombrie au fost de doar 555.802,08 lei. Acest nivel extrem de scăzut al încasărilor compromite posibilitatea societății de a achiziționa cărbunele necesar funcționării în sezonul rece. Situația anexată prezintă starea individuală a Asociațiilor de proprietari, de unde se pot desprinde concluziile.

Menționăm că restul combustibilului necesar (păcura) se află deja în stoc, iar instalațiile de producere și distribuție sunt pregătite pentru funcționare. Totuși, lipsa fondurilor pentru achiziția cărbunelui reprezintă un risc major asupra începerii furnizării energiei termice.

Achiziția urgentă a combustibilului depinde în mod direct de plata restanțelor de către consumatori. În absența acestor fonduri, există riscul real și imediat de neîncepere a furnizării agentului termic, cu consecințe directe asupra confortului și siguranței cetățenilor.

Facem un apel ferm către toți datornicii să achite restanțele în cel mai scurt timp posibil, pentru a evita acumularea penalităților și inițierea procedurilor legale de recuperare a creanțelor.

Responsabilitatea fiecăruia dintre noi este esențială pentru menținerea unui sistem de termoficare sigur și funcțional pentru municipiul Motru.

Vă mulțumim pentru atenție, înțelegere și sprijin.”, a transmis conducerea SC UATAA Motru SA.

Articole similare

Back to top button